zajęcia dodatkowe w roku szkolnym 2018/19

pdf.jpg.pdf
klasa III pdf.jpg.pdf

Studniówka 2018

POL1 (19).jpg  Dnia 27 stycznia 2018 roku w restauracji "Kardamon", która znajduje się w Zbylitowskiej Górze, uczniowie klasy 3 XX Liceum Ogólnokształcącego świętowali swoje 100 dni do matury.

Uroczyste rozpoczęcie zabawy miało miejsce o godzinie 19:00. Joanna i Jakub mieli zaszczyt powitać wszystkich zgromadzonych. Następnie Pan Dyrektor Stanisław Gała wygłosił swoje przemówienie i oficjalnie rozpoczęła się studniówka. Uczniowie zgodnie z tradycją zatańczyli poloneza wraz ze swoimi partnerami. W ramach podziękowań nauczyciele zostali obdarowani pięknymi bukietami kwiatów. W końcu nadeszła chwila na zjedzenie wspólnie ze wszystkimi kolacji i rozpoczęcie szalonych tańców. Cała impreza została uwieczniona przez fotografa i rodziców, którzy na każdym kroku robili swoim pociechom zdjęcia. Na zakończenie wszyscy zmęczeni, ale usatysfakcjonowani wrócili do domu.

Ognisko integracyjne

V__3E11.jpg Tradycyjnie na początku nowego roku szkolnego uczniowie klas pierwszych naszego liceum uczestniczyli w ognisku integracyjnym. Pogoda niestety nie dopisała, mimo to, dobry nastrój nas nie opuszczał. Wszyscy chętnie skupili się wokół ogniska i wspomagali kolegę Michała w doglądaniu pieczenia smakowitych kiełbasek, które zadziwiająco szybko znikały z paleniska;)
Przed nami jeszcze wiele okazji do integracji, ale pierwsze lody już przełamane!

Ślubowanie klas pierwszych

DSC06866.JPG W dniu 25 września 2017r. odbyło się uroczyste ślubowanie dla klas pierwszych liceum, na które zaproszono uczniów z wychowawcami, nauczycielami oraz dyrekcję. Po złożeniu przyrzeczenia uczniowie zostali  zaproszeni przez starszych kolegów z klasy IIa liceum na otrzęsiny.

Dzień ten  zapisał się na długo w pamięci jako miłe wspomnienie ze wspólnej zabawy. Nowi podopieczni wzięli udział w konkurencjach:
czy znasz swego wychowawcę, portret pani dyrektor, taniec ucznia lub uczennicy z wychowawcą, „smaczne” przekąski. Na koniec nowych uczniów przyjętych w poczet młodzieży XX Liceum zaproszono do sesji zdjęciowej. Na potwierdzenie przynależności do braci szkolnej pierwszacy musieli ponadto złożyć podpisy na specjalnych „wizach” otrzymanych od starszych kolegów i koleżanek.

Zabawę przygotowali uczniowie klasy IIa z wychowawczynią Barbarą Muchowicz-Bardel.

Przystanek Niepodległość

plakat_przystanek.jpg  Projekt Przystanek Niepodległość realizowany był przez uczniów XX LO w ramach projektu miejskiego Bohaterom Niepodległej od 1X-30 XI 2016r.

Młodzież pogłębiała wiedzę na temat historii Tarnowa w czasie I wojny światowej. Poznała sylwetki zasłużonych członków rodziny Stylińskich, Tadeusza Tertila, Władysława Dziadosza, Jerzego Brauna, Adama Ciołkosza. Uczestniczyła w ciekawych spotkaniach z Kazimierzem Bańburskim, dr Marią Żychowską i hm. Markiem Popielem. Zwiedziła wystawę poświęconą historii miasta w Muzeum Okręgowym. Na zajęciach dodatkowych uczniowie opracowali ulotki propagujące zasłużone postaci, przygotowywali sceny ilustrujące wydarzenia związane z udziałem tarnowian w walce o niepodległość, wykonywali rekwizyty, kotyliony, kokardy, opaski, znaki legionowe, patriotyczne medaliki.

Projekt miał konwencję przystanków tematycznych. Uczniowie klasy I organizowali „Przystanek Skauting”, w ramach którego odbyli wędrówkę śladami A. Małkowskiego, Jerzego Brauna i Adama Ciołkosza. Na trasie przybliżyli zasługi wymienionych postaci dla niepodległości Tarnowa, śpiewali pieśń „Płonie ognisko”, recytowali poezję Brauna „Piłsudski”. W Kościele X Filipinów odnaleźli tablicę upamiętniającą wyjazd harcerzy pod przewodem A. Ciłkosza na odsiecz Lwowa, a w budynku MCDN tablicę upamiętniającą pobyt w Tarnowie twórcy polskiego skautingu. Na trasie wędrówki wręczali mieszkańcom miasta ulotki z informacjami o J.Braunie i A.Ciołkoszu.

Klasa II LO organizowała „Przystanek Legiony”. Wędrówkę rozpoczęli przed b. siedzibą XIV Polskiej Drużyny Strzeleckiej, następnie przed Katedrą przedstawili scenę wyjścia do Legionów i pożegnanie przez burmistrza Tadeusza Terlila. Pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego dokonano odsłonięcia Tarczy Legionów, a następnie przeszli ulicą Niepodległości (obecnie Krakowska). Na trasie wędrówki wręczano mieszkańcom ulotki z biogramami rodziny Stylińskich.

Uczniowie klasy III LO organizowali „Przystanek Wolność”, w ramach którego na rynku przedstawili scenę ogłoszenia niepodległości z 30 X 1918. Przed budynkiem Bractwa Kurkowego w parku odegrali scenę przewrotu wojskowego z dnia 31X 1918r. Przed budynkiem Starostwa scenę przysięgi urzędników, a następnie pierwszą defiladę w wolnym Tarnowie przed budynkiem b. koszarNSN_logo.jpg austriackich. Na trasie wędrówki wręczali ulotki z biogramami T. Tertila i Wł. Dziadosza.

Koordynatorem projektu była Małgorzata Gackowska.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz filmu.