Projekt RADOSNA NIEPODLEGŁOŚĆ - podsumowanie

Wywiad z wnuczką Stefana Syrka

Podziękowanie wnuczki Stefana Syrka >>> tutaj.

Śladami Stefana Syrka

Wystawa w Naczelnej Organizacji Technicznej poświęcona technice w czasie I wojny światowej oraz Tarnowianom w Legionach - gawędy Ryszarda Lisa.

Tym filmem kończymy ten piękny projekt. Mamy nadzieję że spełnił on swoja rolę i Tarnowianie dowiedzieli się dużo o tej zapomnianej, a pięknej postaci.

Galeria zdjęć z wystawy >>> tutaj.

Wizyta w Łowczówku oraz wypominki niepodległościowe

DSC00671.JPG  13 listopada młodzież XX LO wspólnie z opiekunami projektu i oraz Ryszardem Lisem odwiedziła Cmentarz Wojenny Nr 171 w Łowczówku, gdzie w wigilię 1914r. rozegrała się największa bitwa na naszym terenie. Na cmentarzy pochowano 122 legionistów. W bitwie tej brał udział i został ranny Stefan Syrek. Młodzież  wysłuchała gawędy Ryszarda Lisa złożyła zrobione wieńce oraz zapaliła znicze. Minutą ciszy oddano hołd poległym.

Poniżej fotki z Wypominków Niepodległościowych które odbyły się 12 Listopada 2017 w Kościele  Maksymiliana Kolbego, które przygotowała młodzież 3 klasy XX LO oraz szkolny chór. W wypominkach wzięli udział uczniowie, nauczyciele, Związek Sybiraków, oraz mieszkańcy  parafii.

Galeria zdjęć z wizyty w Łowczówku oraz wypominków.

Memoriał im. Stefana Syrka

10 listopada w ramach szkolnego projektu Radosna Niepodległość odbył się w naszej szkole Memoriał im. Stefana Syrka - sztafeta pokoleń, impreza z udziałem uczniów, rodziców i zaproszonych gości.

Program Memoriału >>> tutaj.

Biogram Stefana Syrka >>> tutaj.

Galeria zdjęć >>> tutaj.

Gazetka RAZEM oraz ŚPIEWNIK

Zapraszamy do pobrania okolicznościowych materiałów w ramach
projektu RADOSNA NIEPODLEGŁOŚĆ
:

gazetka.jpg 01.jpg
Gazetka RAZEM ŚPIEWNIK

Galeria zdjęć: POCZTÓWKA dla BOHATERA oraz DEKORACJE NIEPODLEGŁOŚCIOWE.

Gra terenowa - Tarnów wolny 30 X

DSC07347.JPG  Organizatorem gry była klasa 2 XX LO, natomiast uczestnikami uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum. Uczniowie otrzymali mapę z zaznaczona trasą i mieli odszukać miejsca związane z walka o niepodległość i wykonać zadania. Wszystkie patrole ukończyły grę w wyznaczonym czasie.

Gra w opinii  uczniów była bardzo ciekawą formą poznawania historii miasta. W czasie gry bawili się nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele, którym udzieliła się atmosfera rywalizacji.

Muzeum Okręgowe - Droga Tarnowa do Niepodleglości

DSC00576.jpg
  W dniach 23,26 i 31 X młodzież  klas 1 i 7 Szkoły Podstawowej Nr 25, 2 klas Gimnazjum Nr 7 oraz pierwszych XX LO brała udział w żywej lekcji historii w Muzeum Okręgowym. Obejrzała zbiory dotyczące historii Tarnowa oraz wysłuchała pogadanki na temat okoliczności odzyskania niepodległości przez nasze miasto.

Spotkanie z Ryszardem Lisem

DSC07253.JPG
  Spotkanie z  panem Ryszardem Lisem na temat "Sylwetka Stefana Syrka" odbyło się 16 października dla młodzieży XX LO i 23 października dla młodzieży SP-25 i G-7.

Ryszard Lis jako przedstawiciel Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem przedstawił młodzieży zarówno szlak bojowy Stefana Syrka  jak i pracę dla dobra ojczyzny. Była to piękna lekcja patriotyzmu, wzbogacona licznymi materiałami źródłowymi oraz własnymi doświadczeniami.

Wycieczka szlakiem Stefana Syrka

DSC07124.JPG   W dniu 9 października 2017r. młodzież klas drugich Gimnazjum Nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi pod opieka  wychowawców i koordynatora projektu odbyła wycieczkę szlakiem zapomnianego bohatera Stefana Syrka.

Ten legionista zasłużony w walce o niepodległość ostatnią drogę odbył z tarnowskiego więzienia do obozu KL Auschwitz, gdzie zginął jako numer 238. Na trasie wędrówki była siedziba gestapo  na ulicy Urszulańskiej 18, pomnik pierwszego   transportu  oraz  kaplica oświęcimska w Kościele M.B Fatimskiej gdzie znajduje się epitafium S. Syrka.

TPN_1.jpg